Tvary doutníků – podle čeho vybírat?

Světový trh s doutníky nám nabízí opravdu pestrou škálu doutníků, a to nejen co se týče značek a chuti. Existuje mnoho tvarů doutníků. Doutníky se liší i velikostí – a co je zásadní – i způsobem výroby a kvalitou. Existuje více než 60 kombinací doutníkových typů. Pojďme se v tom velkém množství trochu zorientovat a představit vám různé tvary doutníků, na které jistě narazíte.

Jaké jsou druhy doutníků?

Doutníky dělíme na suché a vlhké. Suché doutníky “short filler” mají náplň z nařezaných listů tabáku ve tvaru proužků nebo vloček a nemusí se udržovat ve stálé vlhkosti. Obvykle se vyrábí strojově. Oproti nim stojí vlhké doutníky “long filler”, které jsou vyráběny zpravidla na Kubě či v Dominikánské republice a jsou smotány z celých listů různých druhů tabáku, jež určuje chuť a sílu doutníku, a jsou zabaleny do vázacího a po té do krycího listu. Tento typ je vyráběn ručně a doutníky je nutné je uchovávat ve stálé vlhkosti ve speciálních humidorech.

Jaké jsou velikosti a tvary doutníků?

Tvary doutníků dělíme na rovné “parejos” a na doutníky nepravidelných tvarů “figurados“. Jednotlivé typy doutníků mívají svá jména: rovné – corona, double corona, churchill, robusko, panatela, lonsdala a nepravidelné – belicoso, diadema či culebra.

Jak se počítá velikost doutníků

Doutníky jsou také definovány svojí velikostí. Ta je dána jejich průměrem, který se počítá ve čtyřiašedesátinách palce (0,4 mm). Například číslo 32 je velikost doutníku, jež měří 32/64 neboli půl palce, tj. 12,5 mm.

Barvy doutníků

Doutníky dělíme i dle jejich barvy, jež odpovídá odstínu krycího listu. Rozlišujeme sedm barev a šedesát odstínů. Ty mají také své označení. Jen pro zajímavost: Claro, Colorado, Maduro, Oscuro.

Při koupi doutníku je také důležité vědět, kolik času chceme doutníku věnovat. Na krátký cigarillos vám bude stačit 10 minut, na formát doutníku “churcihll” si rezervujte hodinu, někdy i víc.

Velikosti a tvary doutníků

 
Profilový obrázek

Aleš