Jaké existují tvary dýmek?

Jak si vybrat tu správnou dýmku? A který je vlastně ideální tvar? Na tuto otázku je poměrně složitá odpověď. Ale jednoznačně platí, že dýmka by se měla vždy hodit k osobnosti kuřáka, a to nejen svojí velikostí a designem, ale především tvarem. Tvary dýmek je nepřeberné množství. Ano, vybírání té správné dýmky je totiž vysoce individuální záležitostí a snadno se stane, že se v široké nabídce jednoduše ztratíte a přehmátnete. To vlastně ale nevadí, alespoň budete mít záminku pořídit si další dýmku do sbírky, protože dýmky jsou vášeň … a správný dýmkař nikdy nezůstává jen u jedné.

Tvar dýmky straight versus bent

Každá “ideální” dýmka, vedle toho, že se vám líbí, a to jak tvarově či designem, ale i duší, by měla především dobře sedět v ruce a měla by být vyvážená. Pokud dýmku uchopíte za konec náustku a budete ji držet mezi ukazováčkem a prostředníčkem, ihned zjistíte, jak moc bude „táhnout“ zuby. Ale vraťme se ke tvarům briárových dýmek, což jsou dýmky z kořene vřesovce stromovitého, které mají nejlepší chuťové vlastnosti. Základní tvary dýmek jsou v zásadě dva. Rovná dýmka, která se nazývá “Straight” a zahnutá, jež nese název “Bent”. Dýmkařská veřejnost i odborníci se však shodnou na dvaceti tvarech dýmky, z nich šestnáct je základních.

Tvary dýmek

Rovné dýmky straight

Oblíbený tvar “Billiard” je opticky i váhově dobře vyvážená rovná dýmka, jež má středně vysokou hlavičku s kolmými stěnami. Názvu billiard se také používá pro celou “rodinu” rovných dýmek. Dalším typem rovné dýmky je “Apple“. Od billiaru se liší k vrcholu se zužujícím, někdy až téměř kulatým tvarem hlavičky, která připomíná jablko. Tvar dýmky “Pot” (hrnec) má oproti billiaru nižší hlavičku a tlustší stěny. Dýmky pot dobře odvádí teplo a proto se příjemně drží v ruce.

Prohlédněte si všechny dýmky zde.

Dále jsou zde dýmky typu “Canadian/Liverpool“, které se od klasického billiaru liší poměrem délky troubele a náustku. Více dřeva zaručuje sušší a chladnější kouř. Tvar “Lovat” je mohutnější canadian s plochým sedlovým náustkem. Pak je zde velmi populární tvar dýmkyDublin“. Jedná se o označení spíše tvaru hlavičky než celé dýmky. Vnější tvar je ve stylu “V”, kdy ale vnitřek má hrany kolmé.

Dalším velmi oblíbeným tvarem je “Bulldog” a “Cad“. Dva podobné modely, které mají společný tvar čtvercového náustku a dva zapuštěné pruhy v nejširší části hlavičky, jež lépe odvádí teplo. Jde o poměrně krátké, robustní dýmky, které dobře sedí v ruce. Cad je oproti bulldogovi méně podsaditý a má užší a vyšší hlavičku. Pak je zde “Prince“, jež je charakteristický díky své velmi elegantní nízké oválné hlavičce. Dále tvar “Poker“, poslední typ straight dýmek, který má hlavičku ve tvaru válce s plochou podstavou, díky níž se dá během kouření odkládat na stůl i bez stojánku.

Prohnuté dýmky bent

Dýmka typu “Bent” vznikla kombinací vesnické visací dýmy a rovné billiardky. Tento typ dýmky má dvě zásadní výhody. Díky zahnutému náustku má posunuté těžiště, a tak se dá bez větších problémů delší dobu držet v zubech bez opory ruky a také kondenzát, který tak nepříjemně chutná, se prakticky nemůže dostat do úst. Tuto výhodu ocení především začátečníci. U bentek je důležité jejich prohnutí.

1/8 bent je prohnutí, které je ještě na pomezí typu straight (někdy je dýmky těžké rozlišit). Oproti tomu ale 1/2 (half) bent je již běžným druhem prohnuté dýmky. Je nejvyváženější a také asi nejhezčí. Pak jsou zde 3/4 a full bent, s velkou masou dřeva v oblasti spoje hlavičky a troubele, a toto prohnutí využívá třeba firma Peterson. Klasickým bent tvarem je tvar “Rhodesian“, což je vlastně bulldog v prohnutém provedení typu bent. Oproti svému rovnému bratříčkovi značně elegantnější, ale nechybí mu nic z jeho robustnosti.

Mezi další tvary dýmek patří “Bent Albert“. Jedná se o elegantní dýmku, jež už částečně vychází z módy, ale ve své podstatě je předchůdkyní dnes tolik oblíbených dýmkových freehandů. Společnost Peterson má na triku ještě další oblíbený model dýmky “Army spigot“, jež je charakteristický kuželovým koncem náustku, který se dá snadno vsunou do konce troubele. Ta je ještě navíc zdobena zpevňujícím stříbrným kroužkem.

Tak, co říci více. Snad jen, že vám přejeme šťastnou ruku při výběru dýmek a samozřejmě dobré pokouření plné výjimečných zážitků. A ještě jeden náš subjektivní tip na závěr. Vždy je lepší větší dýmka než dýmka menší.

 
Profilový obrázek

Aleš