Jak správně připravit vodní dýmku?

Vodnice, šíša, farec, nargila nebo prostě jen vodní dýmka. Každopádně dnes velice módní záležitost. Ano, je to tak. Vodní dýmka zažívá totiž svoji renesanci. Po raketovém nástupu na přelomu 19. a 20. století, kdy vodní dýmka nesměla chybět na žádném čajovém dýchánku, ustoupila boomu cigaret. Dnes se s rostoucí oblibou čajoven opět vrací na scénu v celé své kráse a chuti. Pojďte si tedy vychutnat klid a pohodu, kterou při kouření vodní dýmky zažijete. A že nevíte a jak správně připravit vodní dýmku? Nevadí, my Vám to povíme.

Druhy vodních dýmek

Dýmky obvykle dělíme podle jejich velikosti, a to na mini, malé, střední, velké a extra velké.

Jak připravit vodní dýmku

Dělíme je také podle materiálu, z kterého mají vyrobené své tělo. Vodnice jsou nejen celokovové a celoskleněné, ale také z přírodních materiálů. Existují i dýmky z umělé hmoty, ale klasika je pořád kov či sklo. Některé modely vodních dýmek jsou obyčejné, jiné i velmi luxusní.

Dále dýmky rozdělujeme na jedno a vícešlauchové. Lze je i dělit podle země původu. Samozřejmě i v oblasti vodních dýmek trh nabízí zajímavosti, které se vymykají standardům. Patří sem například vychytané dýmky s korunkou badcha, které se nemusí obalovat alobalem a skvěle odvádí přebytečný horký vzduch. Komínek uprostřed navíc zajišťuje, že se tabák v korunce nepřehřívá.

V prodeji najdete také svítící LED vodní dýmky, designové vodní dýmky nebo i moderní dýmky vyráběné za pomoci nejmodernějších technologií na CNC strojích. Tyto moderní dýmky mají vyfrézovaný speciální pevný systém uchycení, takže není nutné používat těsnění, což je samozřejmě velká výhoda.

Dýmky vyráběné na CNC strojích patří sice do dražší kategorie, ale nabízejí vedle velmi kvalitního zpracování i komfortní silikonové šlauchy, jež jsou snazší na údržbu a jsou také osazeny většinou již zmíněnou korunkou s badcha s regulací tepla. Na trhu najdete i dýmky heat management, jež umožňují lepší regulaci tepla a mají delší dobu kouření na jedno nacpání.

Z jakých části se skládá vodní dýmka

Ano, vodnice se dá rozebrat, vyčistit a opět sestavit. Sestavení je jednoduchá záležitost, protože na rozdíl od „sborky”samopalu má dýmka jen čtyři základní části.

  1. Vázu či karafu vodní dýmky tvoří nádoba, do které se nalévá studená voda nebo i jiné tekutiny; velmi oblíbené je kouření s mlékem.
  2. Dále je to šlauch s náustkem, správně řečeno: šlahoun nebo také hadice.
  3. Dalším jejím dílem je tělo.
  4. Poslední, čtvrtou část tvoří korunka na tabák a tácek, kterému říkáme tarbuš.

Vodní dýmka - příprava

Návod jak připravit vodní dýmku ke kouření

Do vázy nalijte potřebné množství vody. Pak sestavte dýmku, aby dobře těsnila; nezapomeňte nasadit plastové, silikonové či gumové těsnění hadice na jejím kratším osazení, jež se zasunuje do těla dýmky. Těsnění snadno vyzkoušíte, položíte-li ruku na otvor, kam se zasouvá korunka, a potáhnete z hadice. Pokud ucítíte tlak pod rukou, je vše v pořádku.

Potom již můžete nasadit samotnou korunku. Do té rozdrobte tabák, aby byl tak 3 mm pod horním okrajem. Tabák nepěchujte jako u klasické dýmky, vodnice by špatně táhla.

Přípravu dokončíte zabalením korunky do alobalu o velikosti 15 x 15 cm nebo přiložte speciální sítko. Alobal propíchněte párátkem, špendlíkem nebo jehlou cca na 30 místech.

Nyní již přichází na řadu zapálení uhlíku. Kokosové, bambusové nebo dřevěné uhlí musíte nažhavit na ohni, a to po dostatečně dlouhou dobu. Když je uhlík připraven a celý žhne, vezměte ho do kleštiček a přiložte na alobal.

Jestliže použijete rychlozápalné uhlí, zapalte uhlík zapalovačem. I zde doporučuji použít kleštičky. Když začne uhlík jiskřit, rozfoukejte ho a až bude celý nažhavený, položte ho na alobal.

Nyní máte vodní dýmku připravenou ke kouření. Stačí potáhnout ústy z hadice a uslyšíte bublinky. Po několika potáhnutích uvidíte a ucítíte lahodný kouř z tabáku.

Tabáky a příslušenství pro vodní dýmky

Tabáky do vodní dýmky se liší od klasických tabáků a jsou kapitolou sama pro sebe. Oblíbené  bývají s příchutí jablek, jahod, banánu, lesního ovoce, ostružin, malin nebo rovnou ovocného koktejlu.

V nabídce vseprokoureni.cz naleznete jen ty nejlepší tabáky s řadou dalších příchutí; třešní, máty, ananasu, pomeranče, melounu či broskve, všechny od špičkového jordánského výrobce tabáku do vodních dýmek AL-Sultan.

V nabídce najdete i náhradní díly a veškeré příslušenství, včetně speciálního roztoku na čištění vodních dýmek a bongů.

 
Profilový obrázek

Aleš