Humidor, jen obyčejná krabička na doutníky ?

Propadli jste kouzlu kouření doutníků? Je jejich kouření pro vás vášní? Investujete nemalé finanční prostředky do kvalitních doutníků? Pak pro jejich uchování budete potřebovat kvalitní humidor. Jedině tam si uchovají své skvělé vlastnosti a nabídnou vás při kouření vždy nevšední zážitek. Co tedy je krabička na doutníky, co umí a k čemu slouží?

K čemu slouží humidor?

Humidor je speciální box, jež je určen k přechovávání vlhkých doutníků. Jeho výhodou je, že umí udržet stabilní vlhkost vzduchu, a to 70 % při běžné pokojové teplotě. Každý správný humidor na doutníky by měl obsahovat vlhkoměr a zvlhčovač, který napomáhá udržovat dlouhodobě požadovanou vlhkost. Humidory jsou většinou vyrobeny ze dřeva a mohou mít různou povrchovou úpravu. Vnější část humidoru je nejčastěji vyrobena z tvrdého dřeva a vnitřek je opatřen vložkou, obvykle ze španělského cedru, který dokáže nejlépe udržet vlhké prostředí.

Doutníky si v kvalitním humidoru uchovají svoji čerstvost a vydrží i několik let. Větší humidory jsou často opatřeny svislými či vodorovnými přepážkami a umožňují vám uschovat doutníky podle jednotlivých druhů. Humidor je zkrátka nepostradatelnou záležitostí pro každého kuřáka, který to myslí s doutníky vážně.

 Humidory, krabička na doutníky

Než začnete humidor používat

Nový humidor je „vyschlý“ a je nutné ho před prvním uložením doutníků „zavlhčit“, upravit a ustálit jeho vlhkost na požadovanou hodnotu. Existuje více způsobů, jak postupovat, popíšeme vám jeden z nich.

Tip: Jak na zvlhčení humidoru

Nejdříve do něj vložte mělkou misku s destilovanou vodou a poté i zvlhčovač a zkalibrovaný vlhkoměr. Humidor následně uzavřete a nechte přibližně 8 hodin „vlhnout“. Jakmile dosáhne vlhkost 70 %, je humidor připraven na uložení první várky doutníků. Pro bezproblémový provoz humidoru je také důležité umístění vlhkoměru. Je nutné, aby kolem něj byl volný prostor pro měření vlhkosti. Ideálním místem je vnitřní strana víka, kde bývá obvykle i předpřipravený otvor. Některé humidory mají vlhkoměr již pevně zabudovaný.

Jaké jsou druhy humidorů?

Výběr správného humidoru a příslušenství k humidoru není jednoduchá věc, ale v zásadě se odvíjí od toho, kolik doutníků v něm hodláte uchovat. V prodejnách s doutníky se setkáte obvykle se skříňovými prosklenými humidory, které pojmou 300 – 400 doutníků, někdy i více. V domácím prostředí je považováno za ideální, aby se v humidoru dalo bez problému uchovat minimálně cca 50 doutníků. Divíte se, proč tak moc? Čím větší humidor, tím umožňuje kvalitnější cirkulaci vzduchu, což je ideální pro správné stárnutí doutníků. Samozřejmě existují i humidory menší, a často dostačující, s objemem pro cca na 25 doutníků. Pokud rádi cestujete, budete potřebovat pro své doutníky cestovní humidor. Ty se prodávají s kapacitou již od 5 doutníků, a to jako dřevěné kazety, kovové kufříky nebo oválná kovová pouzdra.

Víte, že máme v nabídce přes 100 druhů humidorů?

Při výběru ideálního humidoru si dejte pozor na přístroje vyrobené z plastu. Mají sice atraktivní cenu, ale nemají vlastnostmi pro ideální cirkulaci vzduchu. Plastový humidor není schopen sám regulovat vlhkost a je náchylný na plísně. Zkrátka, zde platí dvojnásob, klasika je klasika, jen cedrový humidor umožňuje pomalé a stabilní uvolňování vzduchu a výměnu plynů vzniklých při procesu zrání v doutníku.

 
Profilový obrázek

Aleš