Dýmkový tabák, jak ho vybrat?

Propadli jste kouření dýmky? Rádi experimentujete s výběrem tabáku? Nebo teprve začínáte a nevíte, který tabák vybrat? A dáváte přednost lehkým přírodním směsím nebo naopak preferujete těžká uzené tabáky? Ať tak nebo tak, pojďme se společně podívat, co nám dnešní trh nabízí. Na rozdíl od dob minulých, kdy byla k mání pouze Amfora a nechvalně známý slovenský Taras Buľba, je náš trh poměrně dobře zásoben a lze pořídit opravdu kvalitní dýmkový tabák renomovaných značek.

Jaké jsou nejznámější dýmkové tabáky dánských značek?

Dánsko je velmocí ve výrobě tabáku a má na svědomí celou řadu uznávaných značek, jež produkují opravdu kvalitní tabáky. Značka Holger Danske nabízí tabáky jak v kovových oválných 100g krabičkách, tak ve vakuovaných sáčcích 40 g. K dostání je třeba tabák Black nebo oblíbená směs Holger Cherry Vanilla, kterou tvoří Virginie a Burley s černým Cavendishem. Tento tabák má příchuť divokých třešní a vanilky. Holger Danke nabízí i méně tradiční příchutě, a to například mango s vanilkou.

Další oblíbenou dánskou značkou je Mac Baren, jež vyrábí jak klasiku v podobě samotné zlaté Virginie s jemným sladkým aroma nebo oblíbený Mixture – Burley, Virginie a Cavendish, ale také i velmi kvalitní a oblíbený Mac Baren Navy Flake v plechové krabičce 50 g.

Další dánské značky jsou Davidoff, Skandinavic, ale také u nás po léta oblíbená značka Borkum Riff, jež vyrábí tabák Borkum Riff Bronze s jedinečnou chutí Kentucky Bourbon Whiskey.

FortisDB - druhy dýmkových tabáků

Jaké tabáky přináší ostatní svět?

Velmi oblíbený a v našich krajích běžně k dostání je tabák tradičního irského výrobce Peterson. Kuřáci si oblíbili například jeho Peterson Sunset Breeze, modrý Peterson Sweet Killarney, ale především Peterson Irish Whisky s příchutí irské whisky. V nabídce Peterson je i oblíbený Mixture.

Na tomto místě samozřejmě nemůžeme opomenout i britskou značku, která se stala v oblasti dýmek a tabáků, a nejen jich, klasikou. Ano, je to značka Dunhill. Zmíníme zde třeba dýmkový tabák Dunhill Three Year Matured Virginia, jež je reedicí úspěšného tabáku Dunhill, jehož základ tvoří ne zcela běžná červená Virginie s přídavkem orientálního tabáku z Turecka.

Kvalitní tabáky najdeme i našich sousedů. Německá firma Dan Tabacco vyrábí velmi kvalitní tabáky Stanislaw.

A na závěr, ještě jeden tabák tuzemské providence. Česká klasika, dýmkový tabák Krakonošova směs. Najdete v ní chutě virginských a burley tabáků, ke kterým jsou přidány výtažky z bylin.

Přehledný seznam značek

Jaký je vlastně ideální dýmkový tabák? Kouření a výběr tabáku je jednoznačně věcí chuti, což je čistě individuální záležitost. Nejlepším řešením obvykle bývá ochutnat co největší množství tabáků a udělat si na věc svůj názor. Přejeme vám krásné pokouření.

 
Profilový obrázek

Aleš