Bongy, bonga – vodní dýmka na jiný způsob

Bong nebo bongo je prakticky speciální druh vodní dýmky, který se používá ke kouření bylin. Při kouření přes bong kouř nejprve prochází přes vodu, která kouř vyčistí a ochladí. Tím mírní nepříjemné a škodlivé působení horkého kouře. Bongy se používají relativně jednoduše – bong se naplní vodou, kotlík s napěchovaným kuřivem se zapálí a náustkem se vdechuje kouř z bongu.

Bong - vodní dýmka na jiný způsob

Druhy bongů, vybavení

Bongy se vyrábějí v různých velikostech, tvarech a barvách. Podle materiálů použitého k výrobě bongů je můžeme rozdělit do dvou základních skupin. Skleněné bongy se vyrábějí z tepelně odolného borosilikátového skla tloušťky 2-8mm. Další skupinou jsou plastové bongy, které se často také nazývají akrylové bongy. Jsou vyrobené z tvrzeného plastu – akrylu o síle 2-4mm. Díky použitému materiálu jsou plastové bongy více odolné vůči poškození a jsou vhodné pro převážení. Dalším oblíbeným typem je mini bong nebo bong kapesní. Tyto malé bongy bývají vysoké cca 10 cm.

Nesmíme zapomenout na skleněné bongy pro Dabbing, které se prodávají v praktickém setu s nástavci právě pro tento způsob kouření. Dabbing označuje vaporizování a vdechování extraktů jako je vosk nebo olej (známý jako butanový olej nebo BHO). Oproti kouření extrakt nepřijde do styku s plamenem a proto není spalován. Prostor (Nail, Pan) pro byliny nebo extrakt je zahříván, dokud není dostatečně horký. Poté se extrakt osuší na nailu či panu a pro lepší manipulaci s Dabem se použije praktická pomůcka Dabber. Na pánvi nebo nailu se pak vzniklá substance ihned vypařuje a pára se vdechuje.

Bongy jsou často vybavené perkolací, ice výstupky nebo chillumem s difuzérem. Tyto “části” bongu zvyšují komfort kouření. Pro ochlazení kouře slouží “ice výstupky”, které zachytí vložený led do bongu přes který prochází kouř. Perkolace v bongu slouží k rozdělení kouře, který se tímto zjemní a současně také přispívá k ochlazení vdechovaného kouře.

Mezi kvalitní a oblíbené značky skleněných bongů vybavených jednou a nebo také v mnoha případech několikanásobnou perkolací patří: bongy Grace Glass, Black Leaf, Blaze Glass, Super Heroes, Amsterdam nebo bongy Shark.

Bong se skládá z několika částí:

Roura – dutá část, která se naplňuje kouřem. V této “rouře” zakončené náustkem je umístěná perkolace, ice výstupky nebo také Splashguard, který zabraňuje nasátí vody do úst při kouření.

Hlavní nádoba, dno – spodní část bongu. Je různých tvarů, často jako baňka, koule.

Chillum s kotlíkem – úzká trubička zakončená kotlíkem umístěná na boku bongu, díky které se dostane kouř do hlavní nádoby. Kotlík se naplní kuřivem a zapálí. Vyrábí se v jednodílném nebo dvojdílném provedení a v případě poškození ho není problém vyměnit. Při kouření je praktické používat sítka do bongu, která se vkládají do kotlíku před naplněním kuřivem. Kovové sítko zabraňuje ucpání kotlíku směsí a také slouží k jednoduchému vyprázdnění kotlíku od zbytku kuřiva.

Turbo – malý otvor na straně bongu, kterým může kuřák vypustit kouř z bongu a současně ho prstem dočasně ucpat nebo zcela zavřít. Tento otvor slouží k nasátí veškerého kouře, který jste do bongu natáhli. Pokud je bong vybavený turbem, tak je důležité po dobu sání ucpat prstem či přiloženou gumovou ucpávkou.

Skleněné bongy a perkolace

Velmi oblíbené jsou skleněné bongy s perkolací. Bongy mohou být vybavené jednou perkolací a nebo více perkolacemi současně. Perkolace v bongu zajistí dokonalé zjemnění, rozložení, ochlazení a zvlhčení kouře. Perkolace je prvek v bongu, který má různý počet malých otvorů a ramen, kterými kouř prochází. Díky této cestě se kouř rozdělí, zjemní a současně i trochu ochladí.

Typy nejvíce používaných perkolací:

Perkolace Honeycomb – tato perkolace je velmi účinná a oblíbená. Perkolace s velkým počtem malých otvorů podobně jako je včelí plástev vytváří jemný bublající efekt a velmi dobře zjemní a pročistí kouř.Bong, Perkolace Honeycomb

Perkolace Arm – perkolace je tvořena několika rameny (3 – 24), kterými kouř prochází. Kouř se rozdělí na malé bublinky a tím dojde k rychlému ochlazení.Bong, Perkolace Arm

Perkolace Spiral – tato perkolace je tvořena spojeným tunelem s dvěma trubičkami stočené kolem něho do spirály, kterými kouř prochází. Díky tomu, že spirály jsou ponořené do vody a tím pádem jsou studené, sráží se v nich nečistoty a kouř se tím dobře pročistí a ochladí.Bongy, Perkolace Spiral

Perkolace Dome – tato perkolace slouží nejen k filtraci kouře, ale především k zabránění nasátí vody do úst při kouření. Často je v bongu kombinovaná s dalšími typy perkolací a je umístěna mezi perkolaci a ice výstupky pro led.Bong, Perkolace Dome

Perkolace Tornado disc – dlouhé otvory pod úhlem v této perkolaci zajistí roztočení kouře a vody. Díky tomuto musí kouř urazit delší cestu a tím se déle ochlazuje a čistí.Bong, Perkolace Tornado disc

Perkolace Slitted Showerhead – po celém obvodu perkolace jsou umístěné otvory, které procházející kouř rozdělí na velké množství bublinek a tím dojde k zjemnění a ochlazení kouře.Bongy, Perkolace Slitted Showerhead

 

Snad jsme Vám trošku osvětlili problematiku týkající se bongů. Budeme rádi, když se při výběru právě toho Vašeho bongu obrátíte na náš eshop vseprokoureni.cz .

 
Profilový obrázek

Aleš